CILVĒK! Kāds ir tavs dimanta tauriņš?

Koronavīruss Covid-19 izsaucis pasauli uz divkauju. Ar vienreizējās lietošanas cimdu. Iespējamie zaudējumi – slimības skarto daudzums, mirušie cilvēki, ekonomikas lejupslīde, piespiedu izolācija, neziņa. Sekundants – laiks.

Viena no iedzimtām cilvēka tieksmēm – uzzināt savu nākotni, laiku laikos barojusi zīlniekus, gaišreģus, šarlatānus un tamlīdzīgas personas. Kaut nākotni zināt cilvēkam nav dots. Tomēr nākotni kā produktu iespējams izdevīgi pārdot, bet ne izdevīgi nopirkt. Mums zināmās populārās vēsturiskās pareģotāju personības – bieži pieminētais  Nostradams no 16. gs.; noslēpumainais  Volfgangs Mesings; neredzīgā Vanga, kas atstājusi nākotnes notikumu izklāstu līdz pasaules galam; Eižens Finks, kas  pareģojis politiskās pārmaiņas Latvijā  gadā, kad tā skaitli varēšot  lasīt vienādi no abiem galiem (1991); vārdotāja un dziedniece Zilā kalna Marta un daudzi citi. Likumsakarīgi rodas jautājums – kādēļ nākotnes pareģotāji – liels vai mazs nav devis norādi uz 2020. gada traģisko pasaules mēroga notikumu – koronavīrusa Covid-19 parādīšanos un tā straujo izplatību? Ja tā, tad visa gaišredzības “nozare” piedzīvo krahu un jebkura pareģošana ir tikai apstākļu sakritība vai notikumu tulkošana līdzībās? Arī Bībeles tekstos laiku pa laikam tiek sameklēts notikumu pareģošanas kods.

Un tomēr, kāda pašpasludināta Silvija Brauna savā 2008. gadā izdotajā grāmatā “End of Days”  (Dienu beigas) ir rakstījusi par “pneimonijai līdzīgu slimību, kas nepakļausies nevienai ārstniecības metodei. Tā parādīsies 2020. gadā. Un, cik strauji atnākusi, tā aizies, atgriežoties pēc 10 gadiem. Pēc tam izzudīs”.

Kaut gan pasaules vēsturē ne mazums brīnumainas paredzēšanas nākušas arī no radošo personību fantāzijām, nojautām. Leonardo da Vinči  zīmējumos redzamas civilizācijai vēl nezināmas lietas un to funkcijas, atklātas cilvēka dievišķo formu proporcijas. Konstantīna Čurļona mākslas darbos redzamas mūsdienu ieroču raķešu formas. Ja būtu laiks un nauda – varētu vēl ko daudz par doto tēmu atrast.

Nekas nerodas ne no kā.  Vīrusa izcelsmes valsti Ķīnu mēs zinām. Bet kādā veidā tas varēja rasties, simtprocentīgas patiesības skaidrojuma nav. Kāda ir inficēšanās ķēde, kurā iekļauts cilvēks?  Jaunākās ziņas liecina par iespēju inficēties kaķveidīgam dzīvniekam tīģerim no cilvēka. Kā tad ir ar mūsmāju kaķiem, kam slimi saimnieki? Par vīrusu pētīšanas laboratorijām un tamlīdzīgām lietām neviens jums nestāstīs. Es nezinu arī, vai ķīniešu ārsts Lī Veņlans, kurš pirmais publiski brīdināja par jauna koronavīrusa parādīšanos patiesi nomira no Covid-19? Vai viņam palīdzēja aiziet slimības izplatības slēpēji? Tagad informācija vēsta, ka sabiedrības spiediena rezultātā,  viņš iecelts svētajo kārtā. Es nezinu arī vai jaunajam vīrusam ir kāda kopsakarība ar diviem, no Ķīnas izraidītajiem ASV korespondentiem, kā arī  varas liegumu par suņu un kaķu  iekļaušana ķīniešu ēdienkartē.

Covid-19 nāvīgi ātrā tempā kļūst par biedu visai cilvēcei. Es neprotu aprēķināt, cik reizes zemeslode ir lielāka un smagāka par pandēmijas koronavīrusa augumu, noliekot cilvēci uz ceļiem. Daļai no tiem atņemot dzīvību. Vēl tepat, pirms dažiem mēnešiem, globālisms rēķināja aizvien augošos ienākumus. Drukāja jaunas automašīnas, mobilos telefonus, datorus. Un vēl daudz ko citu, kas drīzumā nonāktu lielajā atkritumu kaudzē.

Pēkšņi negaidīts – STOP! Vēl nebijusi, visaptveroša krīze!

Cilvēcei divkaujā ar koronavīrusu paralēli dota iespēja apdomāt procesu jēgu, rūpīgāk izvērtēt dzīvības procesiem nepieciešamo vides saglabāšanu, savas attīstības sociālo taisnīgumu.

Ticiet vai neticiet, atnāks laiks, tāds ierocis radīts tiks.

Pasaules mantība izdzīvos, cilvēks nepaliks.

——————————————————–

Ļaunums ir mūžīgs.

Tā 1982. gadā savu tumšo  spēku lāstu izdziedāja aktieris Juris Strenga izrādē “Šerloks Holms” Moriatrija lomā Dailes teātrī. Ja nemaldos, teksta autors ir dzejnieks Jānis Peters. Droši vien iepriekš citētā fragmenta dimanta Butterfly rindas ir pārāk tālu no Covid-19 pandēmijas šogad. Bet tomēr! Draudu dziesmā pieminētais mantisko vērtību simbols “Dimanta tauriņš,” lai cik skaists un vērtīgs tas šķistu, ir tikai auksts akmens.

Cilvēki, veselie! Jūs taču jūtiet,  cik tagad gaiss ir tīrs? Kā vēl nekad! Vides piesārņošanas jaudas uz laiku ir ierobežotas. Jaunus auto drukā mazāk. Lidmašīnas, kas svilina petroleju atmosfērā, uz laiku piesietas zemei. Tuvojas secinājumu laiks.

Mākslīgais intelekts mācīs bezdarbniekus apgūt profesiju.

Tumsa māca iepazīt Gaismas, Nesavtības un Empātijas vērtību.


Attēli – Elīna SPROĢE. CIMDS un ŠŪPOLES. Astrīda MEIRĀNE – LAIKS. Rīga, 03. 2020.

Teksts – Gunārs JANAITIS

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s