DILETANTA VERSIJA

LATVIJAS REPUBLIKAS NEATKARĪBAS PASLUDINĀŠANA 1991. GADA 4. MAIJĀ

PSRS REŽĪMS

Padomju laiks – Varas trīs slāņi paralēli un vienlaicīgi. Ar savstarpēju pārklājumu.

Pirmais slānis – padomju vara – dekoratīvā vara (strādnieki, kolhoznieki, Ļeņina mājsaimnieces, kas pārvalda valsti, utt.)

Par valsts galveno varas institūciju PSRS konstitūcijā un likumos bija apstiprināta tauta, kas ar vēlētu padomju starpniecību it kā realizēja savu varu.

Tā bija ilgstoša dekoratīva politiska fikcija, salīdzinājumā ar kompartijas varu un VDK ietekmi.

Jo augstākas pakāpes padomju vara, jo augstāks dekoratīvisms, kas tālāks no sadzīviskās lietišķības. Ar padomju varu, kā ar lelli spēlējās kompartija un visu šo procesu uzmanīja VDK.

Otrā – politiski/ideoloģiskā vara – komunistiskā partija, tās vadītāji ( sekretāri, politbiroji, uz augšu vērstas bezietekmes obkomi, partkomi, pirmorganizācijas, utt.)

Trešā – slepenā, ēnā esošā galvenā vara pār visu – Valsts drošības komiteja visas valsts horizontālajā un vertikālajā šķērsgriezumā. (VDK-KGB-čeka)

PSRS SAGRĀVE

Kas ar varu un viltu kopā saspiests/apvienots – PSRS valsts tapšana, tas nevar būt uz ilgu laiku. Represijas un bailes to noturēja ilgāk, nekā sākotnēji varēja iedomāties. Un arī PSRS sagrūšanas process notika straujāk, nekā to varēja iedomāties. PSRS sabruka mērķtiecīgi plānotā čekas apvērsuma rezultātā, jo tādā gadījumā PSRS valsts vērtības bija iespējams privatizēt, individuāli piesavināties.

Pēdējo 30 gadu politiskie procesi Latvijā šai versijai nerunā pretim, bet drīzāk to apstiprina. Ar čeku saistīta persona Ivars Godmanis (segvārds Pugulis) ieņem šādus amatus – 1990.-1993. LR premjers,  1998.-1999. LR finanšu ministrs, 2006.-2007. LR iekšlietu ministrs, 2007.-2009. LR premjers. Komentāri šeit lieki.

Pārzināt politiski praktisko situāciju – vajadzīgo cilvēku nokļūšana/atrašanās svarīgākajos varas un līdz ar to ekonomiskajos lēmējpunktos,  kuru vadītājus patiesībā neinteresē valsts attīstība un tautas vajadzības, bet gan savu kontu papildināšana. Atkarīgā neatkarība kļūst kā demokrātiska dekorācija.

PAR TREŠĀS ATMODAS VARONI MAVRIKU VULFSONU

Vai Mavrika Vulfsona paziņojums par Latvijas okupāciju Radošo savienību plēnumā 1988. gadā referentam bija kā atļauja vai rīkojums to publiski paust, tā uzceļot sevi uz politiskā varoņa goda pjedestāla. Pāri visiem. Un, iespējams, reizē pildot čekas norādījumus. Vai tieši M.V. nebija tā persona, kas 1940. gadā labvēlīgi sveica Sarkanās armijas karaspēka ienākšanu Latvijā, aizzīmējot 50 gadu padomju okupācijas sākumu? Par M.V. mums ir zināms, ka uzskaites kartīte ar viņa uzvārdu atrodas “čekas maisos”. Padomju laikā kompartijas presē ar pseidonīmu M. Vilks viņš regulāri publicēja kontrpropagandas materiālus par “nolādētajiem” kapitālistiem. Un vai tā bija vai nebija Trešās atmodas politiskā teātra dramaturģijas viltus epizode, kad LKP CK pirmais sekretārs Boriss Pugo pēc M.V. paziņojuma par Latvijas okupāciju viņam esot veltījis pārmetuma frāzi: “Mavrik, Tu iznīcināji Padomju Latviju!”? Pēc balsojuma 4. maijā no AP/Saeimas nama, Mavriks Vulfsons tika iznests uz sajūsmas pilnā pūļa pleciem. Arī politiskā teātra pastāvēšana bez upuriem un sajūsminātiem skatītājiem nav iedomājama.

4. MAIJA REPUBLIKA

Trešā tautas Atmoda turpinājās ar Latvijas Tautas frontes nodibināšanos un rezultējās ar Augstākās Padomes deputātu vairākuma balsojumu par Latvijas Republikas Neatkarības deklarāciju 1991. gada 4. maijā. Latvijas tauta – 4. maija Republikas Atmodas dalībnieki bija eiforijā par sasniegto! Kaut tad (un arī vēlākajos gados) tauta īsti neaptvēra, ne zināja to, ka Augstākajā Padomē bijuši 36 čekas aģenti. Izskan pat viedoklis, ja būtu pietrūkušas aģentu “par” balsis, ja daļa no viņiem nebūtu balsojuši “par”, mēs, iespējams, dzīvotu citā valstī. Kā zināt patiesību – vai tā bija viņu pārliecība vai čekas apvērsuma nākotnes politika/vīzija– sagrābt varu un Latvijas valsts ekonomiku? Neatkarības iegūšanu pamanīja visi, bet sapratne par 4. maija balsojumu, kā sabiedrības noslāņošanās šķirtni, – šī atziņa nākusi ar lielu novēlošanos. Tika pavērts ceļš uz autokrātisku demokrātiju, uz naudas varu, uz nevērību (genocīdu) pret tautu. Saeimā tika pieņemti ne viens vien pret tautu vērsts likums. Izveidojās augoša plaisa starp bagātajiem, kam visa kā pāri mēram un mazturīgajiem, kam “cilvēka cienīgai dzīvei” līdzekļu nepietiek. Valdošie gadiem runā, runā un sola atrisināt problēmas, ko paši radījuši, tāda veida viltībā demonstrējot savu lojalitāti tautai un valstij. Pārāk liela tautas pacietība robežojas ar šaubām par sabiedriskās domas kvalitāti un efektīvas darbības rīcību. Kā tautai pārvarēt varas kurlumu? Patiesa demokrātija sevī ietver taisnīguma principu, kā arī tautas tiesības uz pretošanos nepamatotu varas lēmumu izpildīšanai. Un pilsonisku nepakļāvību.

Mūsdienās neveiksmīgas valsts pārvaldes kritizētāji saņem apvainojumus, tos kvalificējot kā savas valsts noniecināšanu, kā apgalvojumu par Latviju, kā neizdevušos valsti. Tad, kam par labu jānorij kritikas krupis!?

Čeka virzīja un ļāva notikt tam, kas bija viņu interesēs. Viņi kontrolēja un bija lietas kursā par visu Gorbačova pārbūves laiku PSRS un politiskajiem notikumiem Baltijā. Viņu interesēs bija tas, kas notika pēc 4. maija. Vēl bija spēki – armija un kompartija, kas notikumu gūzmā (kad kuģis grimst), centās palikt virspusē, nenoslīkt. Tikt pie sava kumosa, elites siles. Notikumu prognozētība bieži vien bija nepilnīga, bet izvirzītais mērķis nemainīgi skaidrs. Čekisti sagrāba ekonomiku, tādēļ jau viņiem PSRS sabrukums bija izdevīgs.

P.S. Manā rīcībā nav ne līdzekļu, ne neatslepenotu dokumentu, ne profesionālas iemaņas pieteiktā jautājuma pētīšanai. Tādēļ vienīgi uz savas intuīcijas, personīgi piedzīvoto notikumu analīzes Latvijas Trešās atmodas laikā, PSRS sabrukumā, un 4. maija Latvijas Republikas attīstības noviržu iespaidā tapuši šī diletanta versija. Piekrist vai noraidīt – tās ir katra lasītāja tiesības.

Gunārs Janaitis, 2019. gada 22. janvārī

 

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s