VĀRDA MODE

IZAICINAJUMS-Janaitis-20

 

Būsiet pamanījuši, ka līdzīgi stihiskām nelaimēm, sabiedrībā ienāk un kā epidēmijas viruss milzīgā ātrumā sāk izplatīties kāds vārds, teiciens.

Kas šodien modē!?

Šo vārdu es dzirdu viss visapkārt, kur vien parādās teksts, saruna, jautājums, ziņa un tā joprojām. To lieto radio, televīzijā, presē, rakstos, izteikumos, prognozēs. Ar šo vārdu tiek it kā gudri ietverta nākotnes darbība, kas patiesi, bet ar lielām grūtībām, varētu notikt…

Šis vārds nepārtraukti migrē, glābdams runātājus, tekstu taisītājus, intervējamos. Vārdu sakot, tas ir šodienas modvārda kliedziens visā savā godībā un lietošanas nepārtrauktībā. Kur vajag, un kur nevajag. Bet mode paliek mode. Jāvalkā. Piestāv vai nepiestāv, tas nav tik svarīgi. Var sacīt – tas vārds noder arī kā vāks  tukšumam.

Piemēram. Izaicinājums būt cilvēkam, izaicinājums apgūt Eiropas fonda līdzekļus, izaicinājums nepiemēslot vidi, izaicinājums atgūt vēlētāju uzticību, izaicinājums salāpīt ceļabedres, izaicinājums nedot un neņemt kukuļus, izaicinājums nenokavēt darbdienas beigas, izaicinājums veidot bezdeficīta budžetu, izaicinājums cīnīties ar nabadzību, izaicinājums nolakot nagus savādāk, nekā parasti, izaicinājums izbeigt vardarbību ģimenē, izaicinājums nespļaut uz ietves, izaicinājums pačurāt savlaicīgi, lai bikses paliktu sausas…

Izaicināsim izaicinājumu uz divkauju. Kurš kuru!

Viennozīmīgi…

 

Gunārs Janaitis, 07.06.2016.

 

Izaicinājums – Nekaunīga, tīši apvainojoša izturēšanās, rīcība ar nolūku radīt atklātu sadursmi, cīņu. Mest acīs izaicinājumu. Pieņemt izaicinājumu. Viņa vārdi skan kā izaicinājums. (Latviešu valodas vārdnīca. A-Ž Rīga. “Avots” 1987)

 

2 thoughts on “VĀRDA MODE

  1. Problēmas sakne ir angļu valodā izplatītais “challenge”. Latviešu valodas tuvākais tulkojums ir “izaicinājums”. Man tas nepatīk, bet, manuprāt, “izaicinājums” ir latviešu valodā uz palikšanu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s