Paralēlais radītājs FRANKENŠTEINS

Dainis GRŪBE – Radība
Dainis GRŪBE – Radība

Lauras Grozas-Ķiberes izrādi FRANKENŠTEINS Dailes teātrī redzējis neesmu. Man gan bija uzticēts gods to fotografēt, kas automātiski nenozīmē – arī redzēt izrādi. Tādēļ tagad uzņemtos kadrus skatot, šķirojot bez laika steigas ierobežojuma, varu mēģināt izteikt kādus spriedumus no skatītāja viedokļa. Arī ieteikt.

 

Ir lietas, izstādes, izrādes, kas noteikti būtu jāredz. Frankenšteins ir spēcīga injekcija domām par lietu kārtību. It kā nekā jauna. Labas izrādes jau mēdz būt par vienu un to pašu – par sakarībām, par to savstarpējo sasaisti, par Cilvēcību, par Mīlestību. Nekas nav atsevišķs. To apstiprina sentence – VISS IR VIENS. Mēs katrs kā vientulis, kaut gaidīts, ierodamies šajā pasaulē un kā vientulis, kaut ziediem klāts, no tās aizejam.

 

Krievu dzejniekam, padomju laika huligānam Jevgēnijam Jevtušenko mīļākais tosts bija šāds; manā brīvā tulkojumā – Pacelsim un izdzersim šo glāzi par tiem vārtiem, caur kuriem esam nākuši, par tiem vārtiem uz kuriem visu mūžu tiecamies! Sekos jautājums, kāds tam sakars ar Frankenšteinu? Manī apbrīnu radu scenogrāfu spožākās idejas un tā tas ir arī šajā gadījumā, kad Mārtiņš Vilkārsis eksperimentālās Radības vārtus iecerējis no tērauda un visas kustībā esošās konstrukcijas un apļi vienlaicīgi simbolizē skaudro pasaules kārtību. Līdz apļiem, no kuriem uz mums noraugās īstā Radīja acis… Visas izrādes simbolikas slānis rosina domāt daudz tālāk par to, kas notiek uz skatuves. Lai katrs skatītājs sajūt sevī veiksmi, ka pieslēdzies režisores izrādes kodam – PAR CILVĒKA ATBILDĪBU!

FRANKENSSTEINS-Janaitis-8504

Skats no izrādes FRANKENŠTEINS
Skati no izrādes FRANKENŠTEINS

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s