ADATA MAIZĒ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ar ko pasaule tiek pieķēzīta naudas dēļ? Ar reklāmu. Ar uzbāzīgu, kaitinošu reklāmu. Līdzvērtīgi tam,– vēlaties nokost no maizes rikas, bet tajā iecepta adata. Kā atgādinājums, lai jūs atkal pirktu šo maizi! Dzīvo maizi, jo konkurentu ceptās taču ir nedzīvas. Mēs katrs ikdienā esam spiesti staigāt pa šo reklāmkaralauku, kas pēc būtības ir mūsu dzīves telpa – mūsu visu vide. Tikai pieķēzīta no tiem, kam interesē mūsu maciņš.

Padomju laikos tā tika pieķēzīta ar sarkanas krāsas viltoti uzmundrinošiem saukļiem. Tādiem kā – “Mūsu paaudze dzīvos komunismā!” Tā laika izpratnē – kapitālistiskais komunisms ir klāt! Vienpadsmit šķiru poļu āboli un cietie spāņu tomāti martā lielveikalos dabūjami ik dienas ( ja ir darbs un nauda). Un, ja veikalā izdodas atrast īsto plauktu, jo to maiņu nosaka menedžeris, kas vēlas pārdot vairāk, nekā jums vajadzīgs.

Televīzijas programmā, līdzīgi kā žurnāla maketā, vispirms paredz vietu un reižu skaitu reklāmai. Tad seko viss pārējais materiāls. Un filmas visinriģējošākā vietā ātro kredītu reklāma jūs izģērbs pliku. Jo viņi taču bez uzpūstiem procentiem jums uzbāžas ar sava “labuma” piedāvājumu! Kā galvenās tiek rādītas reklāmas un tām pa vidu filmu vai raidījumu fragmenti.

Un, ja mēs uz visu to esam iemācījušies skatīties iecietīgi rezignēti, arī tad reklāmas zog mums mūsu laiku un uzmanību. Par ētisko pusi atliek tikai pabrīnīties. Ziņa, ka avārija bojā gājis vismaz viens vai vairāki, reklāmas izvietošanai ir ļoti noderīga vieta. Portālos pirms katra aculiecinieka vārgvideo iesēžas burbuļu pūtēja no ātrajiem kredītiem…

Un tad, tepat līdzās – apgānīšana ar reklāmu. Kā gan savādāk lai to nodēvē? Reportāžā par to, ka glābēji atraduši simtiem aviokatastrofā bojā gājušo upuru ķermeņu daļas, nobeidzas ar Anttilas reklāmu “Viss mūsu daiļajām sievietēm!” Vai reklāmas izvietotāji savā mūža ir ko dzirdējuši par cilvēcisko cieņu, ētiku, pietāti pret bojā gājušajiem!? Kas var būt labāks par reklāmas vietu, kurai pamatā nav bojā gājušo pīšļi!?

Pirms kāda laika Rīgā uz Iļģuciemu kursēja tramvajs, kas bija “apgleznots” ar reklāmu, aicinot šķirot atkritumus. Vai ar to bija domāti tramvajā esošie pasažieri? Bet, tas izskatījās tieši tā!

Visiedarbīgākie cilvēku tracināšanas mehanismi – politika (bezdarbs, korupcija, ierēdņi, nabadzība) un reklāma (naudas raušanas kāre). Ne tikai saspringta fona uzturēšanai sabiedrībā, bet arī cilvēku psiholoģiskai iespaidošanai uz kādu produktu, partiju. Ja kāds meklē cūkas kaunināšanai, tad nekur tālu nav jāmeklē cūku apvainotāji…

Baidos jūs ilgāk aizkavēt, jo, iespējams jāskrien uz turieni, kur izziņota atlaide 70%, vai uz turieni, kur piedāvā ņemt divus un trešo dos par brīvu. Tikai ņemiet vērā, ka par to bezmaksas trešo – jūs jau esat desmitkārt samaksājuši…

Veselais saprāts signalizē, – pārdotgribētāja bezkaunības robežas pret potenciālo pircēju atrodas tur kalngalā, pašā, pašā augšā…

Gunārs Janaitis

28.03.2015.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 thoughts on “ADATA MAIZĒ

  1. Cilvēces dzīve ir kā milzīgs, tūkstošiem tonnu smags vilciens, kura gaitu mēs labākā gadījumā varam redzēt (saprast – daudz retāk). Mēs varam jūsmot vai dusmoties, skatoties uz šo vilcienu, bet tā gaitu daudz iespaidot nespējam.
    Mēs zinām, ja mēs varētu nobalsot, tad 50-90% iedzīvotāju nobalsotu par TV bez pazemojošām reklāmām. Un sabiedrība atrastu veidu, kā samaksāt par savu cilvēcīgu, saturīgu un vērtībām pildītu TV un savas valsts Radio, kuru tā mīl un ciena.
    Kas tas ir par spēku, kas tie ir par likumiem, kuri mums neļauj dzīvot tā, kā mēs vēlamies? I.V.

    1. Vai tas ir naudas spēks varas cilvēku rokās!? Domājot par šo reklāmalerģisko apgrūtinājumu, ko mazākums uzspiež vairākumam, noplaiksnī sirreāla ideja par tādu pasauli, kādai tai vajadzēt būt. Mana pārliecība, ka uzbāzīgā, visuresošā reklāma piedalās agresivitātes vairošanā pasaulē. Esmu pateicīgs Jums par līdzdomāšanas atsauci. G.J.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s