Attieksme reiz 32

Alise-ar texstu-3332Kas ir – TAS?

   Tas prasa vidēji 5-7 minūtes no jūsu dienas laika. Tas dod – patīkamu sajūtu, vispārēju veselības uzlabošanos, izdevumu samazināšanos, pārliecību par sevi un vēl daudz ko citu. Kas tas ir? Mutes dobuma sakopšana. Es vairs nebrīnos par sabiedrības pieaugošajām veselības problēmām, jo aizvien vairāk cilvēku nevēlās rūpēties par savu mutes dobumu, kas ir tikai neliela daļa no cilvēka organisma kopumā. Bet ļoti, ļoti svarīga daļa. Ar to sākas gremošana, enerģijas uzņemšana.

Aktuāli

   Aktuālākā tēma ir bērni un jaunieši. Bērni ir kā „sūklīši”. Viņi atdarina savus vecākus. Gan ģenētiski, gan ikdienas ieradumos. Arī zobu tīrīšanu vai netīrīšanu. Bieži nākas dzirdēt – man nav paveicies ar zobiem. Ko darīt, ja jums ir ģenētiski „slikti zobi”? Ja jūs neesiet piedzimis ar lielisku balsi un muzikālo dzirdi, bet ļoti vēlaties labi dziedāt, vismaz tā, lai pašam negriežas ausīs. Ko jūs darīsiet? Jūs mācīsieties un trenēsieties, izkopsiet! Jūs tajā ieguldīsiet savu enerģiju. Tas pats ir ar zobiem. Ja Dieviņš nav iedevis jums labākos zobus (kam droši vien ir bijis savs iemesls), daba nav lutinājusi ar sauli, vitaminiem labu pārtiku un ūdeni, kas ietekmē zobu stāvokli. Tad svarīgs kļūst jūsu pašu darbs, lai situāciju vērstu par labu vai samazinātu kariesa risku līdz minimumam. Bet lielākā daļa pat nezina, kā pareizi kopt mutes dobumu vai, – kas izraisa kariesu. Kariess veidojas, ja ir četri faktori, no kuriem viens ir pats zobs. Otrs – baktērijas, trešais – ogļhidrāti (cukurs) un pēdējais ceturtais faktors – laiks. Jā, tik vienkārši! Izņemam vienu faktoru un kariess neveidosies. Skumji, bet aizvien biežāk jāizņem tieši zobs. Cilvēks bez pirksta vai rokas, cilvēks bez acs un cilvēks bez zoba… Kāpēc tieši pēdējais variants liekas vismazāk svarīgākais? Tāpēc, ka to nevar redzēt no malas? Protams, bez viena zoba var dzīvot. Vispār, arī bez zobiem var dzīvot. Jautājums ir par dzīves kvalitāti, par attieksmi pret sevi. To ir ļoti grūti mainīt. No savas pieredzes zinu, ka grūtākais ir ieviest izmaiņas, kā neatņemamu savas dzīves sastāvdaļu. Viens sīkums var iekustināt lielākus procesus. Redzu, kā pacienti, kas regulāri apmeklē zobārstu un higienistu, mainās uz labo pusi. Ne tikai vizuāli, un es nerunāju tikai par zobiem, bet arī attieksmē pret sevi un savās sajūtās.

Darīt pareizi

   Kad vēlējos kaut ko izdarīt pa savam – ātrāk, vienkāršāk, man sporta skolotājs vienmēr teica, – Mainīties ir grūtāk nekā darīt pareizi no paša sākuma! Saglabāt sevi labā formā ir vieglāk un patīkamāk, nekā pēc tam to atgūt. Nesākt smēķēt ir vieglāk, nekā atmest. Kopt mutes dobumu pareizi ir vieglāk un lētāk, nekā pēc tam labot. Atsākt tīrīt zobus un mēli regulāri, ja tas nav darīts daudzus gadus, ir grūtāk. Pēdējā Zobārstniecības asociācijas sēdē tika runāts par ļoti svarīgu tēmu, kura pat man lika paskatīties uz zobārstniecību no cita skatupunkta. Un arī precīzāk paskaidrot situāciju pacientiem. Tad, lūk! Zobārsts neārstē kariozus zobus, jo sabojājušos zobu nav iespējams izārstēt, to var tikai salabot. Ja cilvēks zaudē aci un tā tiek aizvietota ar mākslīgo, tā nav izārstēta acs. Ja cilvēkam tiek izgriezts kāds orgāns, tas nav izārstēts. Tāpat ir ar zobu. Sabrukušos zoba audus nevar izārstēt, tos var aizvietot ar mākslīgu materiālu vai izraut zobu. Kā jebkura cita mākslīga daļa jūsu organismā, arī plombes būs jāmaina. Biežums būs atkarībā no tā, kā kopsiet savu mutes dobumu.

   Un vēl viena lieta – prioritātes. Cik absurdi ir dzirdēt – zobu higiēna vai labošana ir ļoti dārga, es nevaru atļauties – no jaunas sievietes ar mākslīgajiem nagiem, permanento make-up un pieaudzētām skropstām vai matiem. Tas mēnesī izmaksā apmēram tikpat, cik nepieciešamās divas mutes dobuma higiēnas gadā. Piedevām, zobi nebūtu jālabo, ja tie tiktu regulāri un pareizi tīrīti.

Alise-Janaitis-3087 Kādēļ tīrīt?

   Kā jau teicu – bērni ir „sūklīši”. Tāpēc, pirmais, ko jūs varat darīt bērnu zobu stāvokļa uzlabošanai – ir savest kārtībā savu mutes dobumu. Un darīt to ar prieku, saprotot, kāpēc. Šādās situācijās bieži rodas jautājums – es tīru zobus regulāri, saku bērniem, ka jātīra, bet viņi neklausa. Vai bērni klausa, kad viņiem ir netīras mutes vai rokas un jūs gribat tās notīrīt? Jūs paņemiet slapju dvieli vai pieliekat bērnu pie izlietnes un nomazgājat. Tāpēc, ka netīrumi ir redzami. Netīri zobi un netīra seja – stāvoklis līdzīgs, tikai zobi bojājas no netīrumiem, bet seja ne. Tīrot zobus ir svarīgi skaidrot, kāpēc to vajag darīt. Bērni ir ziņkārīgāki nekā pieaugušie. Var izdomāt stāstu par to, kas uzbrūk zobiem, kāpēc vajag notīrīt, rādīt, kurās vietās netīrumi slēpjas. Jābūt pacietīgiem, jāpielieto izdoma, bet tas attaisnojas. Piedevām, apmēram līdz 10 gadu vecumam, ja bērns arī pats tīra zobus, vēlams pārbaudīt, cik labi tas izdarīts. Bērns savas kustības tikai attīsta un vecāku uzdevums ir palīdzēt. Kā laikam ejot bērnu zīmējumi kļūst saprotamāki, tā arī zobi kļūst kārtīgāk iztīrīti.

Zobārsts kā bubulis

  Vai pirms došanās pie zobārsta esat izteikušies negatīvi, pat ja šķitis, ka bērns neklausās? Ja dzirdat izsaucienu – kāds ārprāts, man rīt jāiet pie zobārsta! Panika klāt. Vai jūs būtu motivēts iet pie zobārsta, ja jums līdzās kāds tā runātu? Tieciet galā ar savām bailēm un jūsu bērns baidīsies mazāk. Ja māmiņa vai tētis ar bērnu atnāk pie zobārsta pirmo reizi, nereti vecāki ir vairāk pārbijušies nekā bērni. Jāņem vērā arī multfilmu ietekme. Mana kārtējā pieredze par to, cik bērni ir gudri un savelk dažādas paralēles, bija, kad kāds puika, ieraugot uzgaidāmajā telpā akvāriju ar zivīm, sāka kliegt. Sākotnēji nesapratām kas noticis, bet tad noskaidrojās, ka animācijas filmā „Meklējot Nemo” akvārijs atradās zobārstniecības kabinetā, kur zobārsts tika atainots kā liels nepraša un tāds, kurš dara sāpes. Arī „Maša un lācis” sērijā „Saldā dzīve” zobārsti vilki nav diez ko mīlīgi. Bet šajā gadījumā vismaz tiek skaidrots, ka saldumi kaitē zobiem. Visvairāk tieši sūkājamās konfektes, kas tiek sūkātas ilgstoši (viens no četriem iepriekš minētajiem faktoriem – laiks).

  Rodas situācijas, kad nav variantu. Tas gan parasti notiek tad, ja nav laicīgi sekots līdzi zobu stāvoklim. Gadās situācijas, ka ir jāurbj uzreiz un tā ir bērna pirmā pieredze. Iesaku jau mājās izskaidrot, ka zobārsta apmeklējums var izrādīties nepatīkamāks, kā sākotnēji cerēts, bet motivēt, kādēļ tas nepieciešams. Vispārējo narkozi neiesaku. To mēdz darīt tad, kad ārstam vai vecākiem pietrūkst pacietības. Izmēģiniet citu ārstu vai klīniku, citu pieeju. Lietojot vieglus nomierinošus līdzekļus (sedāciju) var veikt zobu labošanu bez sliktās pieredzes, jo bērnam būs neliels atmiņas zudums (amnēzija) par notikušo.

Rezumējums

Lai viss šeit rakstītais nebūtu tikai manu pārdzīvojumu un novērojumu izklāsts, noslēgumā pievienošu ieteikumus, ko būtu svarīgi darīt jau mājās pirms zobārsta apmeklējuma.

  • Rūpēties par saviem zobiem ( neizlaižot zobu tīrīšanu pat lielā nogurumā);
  • Sekot līdzi bērna zobu stāvoklim kopš tie parādās;
  • Ļaut tīrīt zobus pašam un pēc tam pārtīrīt, rādīt kā to dari tu. Tīrīt mēli, to gan sākumā tikai vecāki, lai nesatraumētos. Ieviest to kā kopīgu rituālu. Izpētīt savu un mazuļa mutes dobumu – kas tur ir, vai tur kaut kas mainās, kam vispār zobi, mēle un viss pārējais vajadzīgs (tas gan nedaudz lielākiem bērniem). Var ļaut vienkārši spēlēties ar zobu birsti. Ir speciālas zobu birstes ar dažādiem galiem, lai var tīrīt pirmos zobiņus un grauzt uz tām vietām, kur nāk ārā nākošie zobi;
  • Skaidrot kāpēc zobi ir svarīgi, ka tie ir mūsu organisma sastāvdaļa un jātīra tāpat, kā mēs mazgājam seju, rokas un visu pārējo;
  • Skaidrot kā pārtika ietekmē zobus. Šeit ir tas pats stāsts par ieradumiem, ko vieglāk ir nesākt kā vēlāk izmainīt. Nedodiet ar cukuru saldinātas tējas, sulas un gāzētus dzērienus no mazām dienām. Dodiet vairāk ūdeni, kvalitatīvus saldumus, tad tos arī prasīsies mazāk.
  • Pirms vest pašu bērnu pie zobārsta, paņemt līdzi vizītē, kad tiek veikta pārbaude vai kaut kas neliels labots kādam no vecākiem vai radiniekiem, vai draugiem, kuriem pašiem nav stomatofobija (paniskas bailes no zobārstiem);
  • Iet pie zināma zobārsta, ar viņu pirms tam sarunāt ārstēšanas gaitu, stāstus par zobiņiem un netīrumiem;
  • Nemelot! Nekādā gadījumā nesakiet – tev neko nedarīs! Tad arī neko nedrīkst darīt! Ja veiks apskati – izstāstiet, ka būs spogulītis, vajadzēs attaisīt muti, vajadzēs ar spogulīti pieskarties zobiem. Varbūt būs jāuzpūš gaiss ar speciālu pūtēju. Un tā tālāk. Šeit var stāstīt daudz, un var saprast, kas tieši jūsu bērnu ieinteresē, tad to var tālāk attīstīt jau pie zobārsta.
  • Sākotnēji veikt tikai apskati, vai varbūt bērns uzreiz ļaujas arī higiēnai. Tai nav jābūt pilnīgi visu zobu perfektai nopulēšanai. Tā lai bērnam neapnīk, lai nav sāpīgi. Lai viņš var aprast ar jaunajām sajūtām, ar “zobu dakteri”. To var darīt arī spoguļa priekšā, lai pats bērns redz.
  • Ierasties pie zobārsta laicīgi, bet ne ilgu laiku pirms, lai nav ilgi jāgaida. Ieplānot apmeklējumu laikā, kad bērns parasti jūtas vislabāk. Kad viņš ir paēdis un izgulējies. Un nesatraukties, ja pirmajā reizē neizdodas. Mums visiem var būt tādas dienas, kad kaut ko ļoti negribas. Pieaugušie jau ir iemācījušies šādās situācijās rīkoties – izvairīties, atlikt, sakārtot, atcelt vai kā citādi rīkoties. Bērns var protestēt skaļi un tieši. Un tas ir tikai normāli.

Ieinteresējiet bērnus rūpēties par sevi stāstot un pats svarīgākais rādot piemēru. Jūsu zobi Jums ir nozīmīgi! Ne tikai tāpēc, ka tiem ir sava funkcija (un pilnīgi visiem zobiem), bet arī tāpēc, ka tā atspoguļo jūsu attieksmi pret jums pašiem.

 

Alise-Janaitis-3324

Zobārste Alise Leimane praktizē Rīgā SIA „META” zobārstniecībā, „Māra Bērziņa zobārstniecībā” un jau gandrīz gadu viņai ir sava zobārstniecības klīnika „AL Denta” Cesvainē.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s