VAI TIEŠĀM?

Padomju Dzimtenei-Janaitis-244

Jā, tiešām! Nedēļas kultūrlaikraksta “Literatūra un Māksla” laikā Dziesmu svētkus esmu fotografējis, tiem līdzi dzīvojis akreditēto fotogrāfu kopkorī pagājušajā gadsimta septiņdesmitajos, astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados. Krājumā emocijas/atmiņas un negatīvu tūkstoši.

Tas bija 1985. gads. Tika nodziedāta programmas pēdējā dziesma, bet kopkoris nerimās. Sauca pēc Imanta Kokara. Kad izskanēja neparedzētie “Pūt, vējiņi…”, Mežaparkā iestājās pilnīgs klusums. Dziedātājos un klausītājos. Labi dzirdama bijusi tikai kāda gaismotāja balss: “Izslēdz prožektorus!” – atceras fotogrāfs Valters Ezeriņš. Nekādas vairs dziedāšanu lustes! Kora dalībniekiem un klausītājiem uz ātrāko jāatbrīvo teritorija.

Mēs vairāki fotogrāfi, uzspējām vēl nopirkt kioskā  pa cīsiņu porcijai, ar sinepēm un maizi. Ēdam stāvus, pie apaļiem galdeļiem. Uzrodās augsta ranga miliči, kas stingri pavēl mums atstāt laukumu. Aizstāvos, ka visu dienu strādājot, nav bijis laika paēst. Miliči ar uzrotītām piedurknēm vērtē mūs, mēs viņus. Zobus griezdami, viņi uz cīsiņu laiku tomēr atkāpjas. Gandrīz cilvēcīgi. Pret ēdošām personām varu nepielietoja.

Galvenais pārsteigums sekoja tad, kad sakrāmējis fotoaparatūru savā žigulī, braucām ārā uz Viestura prospektu. No krūmiem aiz estrādes viena pēc otras izlīgo ar zaļu brezentu pārvilktas smagās mašīnas. Mugurpusē uz tām krieviski rakstīts – ļūģi. Tulkojumā – cilvēki. Kādas divdesmit. Pilnas ar padomju armijas kareivjiem.

Latvieši, manuprāt, ir vispacietīgākā tauta. Izņemot vienu reizi 1905. gadā. Zem saukļa “Padomju dzimtenei dziesma lai skan”, kopkorim nācās uzstāties kopā ar padomju armijas sauszemes spēkiem un jūrniekiem, izpildot D. Tuhmanova sacerējumu “Deņ pobedi” (Uzvaras diena). Protams, ne tieši ar tiem, kas katram gadījumam bija dislocēti krūmos aiz estrādes.

Šo attēlu tā laika “Literatūras un Mākslas” redaktors J.Š. izlēma nepublicēt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s