Cepu, cepu kukulīti…

 

Senākos laikos vecā māte mazbērnus klēpī ucinot to darīja arī šāda sakāmpantiņa ritmā: „Cepu, cepu kukulīti, spudūkš krāsnī! Tam došu, tam došu, tam nedošu.“

Tagad savu kukulīti var izcept kā ucinātie, tā neucinātie. Maizes cepamā elektriskā krāsniņa veikalā nopērkama bez rindas. Nenoturējāmies un nodomājām izmēģināt.

Pirmie secinājumi.

Pirmkārt.Tik svaigu maizi lielveikalā nenopirksi, jo tur cep no saldētas mīklas, kas atvesta no kaimiņu zemes. Latvijā nav arī maizes nocenošanas tradīcijas. Tā maksā vienādi dārgi svaigāka un ne tik svaiga.  Cena nemainās pat nākošajā dienā. Piemēram, Zviedrijā maizes cena krīt tās pašas dienas pēcpusdienā, jo kritis ir maizes svaigums. Pie mums ne.

Otrkārt. Pašizmaksa. Pie mums maizes cenas tik uz augšu vien, uz augšu vien. Piemēram, „Ķelmēnu“ saldskābais kukulītis jau ripo virs lata. Un kur vēl ražotāju iecienītais  paņēmiens, – produkts saraujas mazāks! Kaut gan nenobīstaties! Pirmais pašceptais kukulītis izmaksās 60, – latu! Otrais jau „tikai“ 30! Kad būsit izcepuši vairāk nekā sešdesmit kukulīšus, krāsniņa jau būs atmaksājusies. Protams ir maizes krāsniņas arī par 35,- latiem. Tajā gadījumā atmaksāšanās robežu iespējams sasniegt ātrāk.

Treškārt. Ieteikumi. Visām receptēm raugs nepieciešams. Vēlams lietot franču izcelsmes sauso raugu saf-instant (ar bezdelīgu). Pats redzējis neesmu, bet dzirdējis, ka Zvaigzne ABC laidusi klajā mājas maizes cepšanas recepšu grāmatu. Sameklēšu. Milti – vēlams Hercogs (sarkanā iepakojumā). Der arī citi. Ja krāsniņa jums būs, tad maizes cepšanas un ēšanas liktenis būs jūsu pašu rokās.

Ceturtkārt. Pirmo kukulīti cepot, visu procesu uzmanījām, klāt stāvot. Bet izrādās tas nav nepieciešams. Uz ierīci var paļauties. Tās programma zina, ko darīt. Cepamā krāsniņa no veļas mašīnas atšķiras tikai ar to, ka veļas mašīna mazgā veļu/drēbes, bet cepamā ierīce cep maizi. Un vēl viena laba priekšrocība, – iespējams saliet/sabērt visas sastāvdaļas un uzlikt cepšanās sākumlaiku tā, lai brokastīs ir svaiga un kraukšķīga maize. Bez braukšanas uz lielveikalu.

P.S. Mani neviens nav algojis mājas maizes cepamo krāsniņu reklāmai. To es pats no sava brīva prāta. Kā ieteikumu svētdienas vakarā.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s